POROZMAWIAJMY O SKÓRZE WŁAŚCIWEJ...

   Hejka, chciałam post wrzucić w weekend, ale nie było mnie w Gdańsku, spędzałam czas z ukochaną rodzinką! Miałam plan wrzucić to razem z naskórkiem, lecz stwierdziłam, że będzie za dużo na jeden raz! :D

Jak ważną rolę odgrywa skóra właściwa? Bardzo ważną! W skrócie ujędrnia nadaje kształt.

Zaczynajmy!


Skóra właściwa odpowiada za nawilżenie, grubość. Wraz z wiekiem oba te czynniki maleją. Znajdują się tutaj naczynia krwionośne, newrwy oraz gruczoły potowe.


Trzeba wiedzieć, że skóra właściwa składa się z dwóch wartw:
  • warstwa brodawkowata
  • warstwa siateczkowata

Głównymi komórkami są fibroblasty, które produkują kolagen, elastynę, ale też inne białka oraz enzymy np. kolagenazy - biorą udział w procesie rozkładu kolagenu- szybsze starzenie.Występują również komórki immunologiczne-mastocyty, leukocyty,limfocyty, makrofagi.

KOLAGEN

Naprostsza wersja białka występująca w organiźmie. Nadaje wytrzymałość i elastyczność. Kolagen to 18 białek, w czym 11 występuje w skórze właściwej.



Dermobrazja i laser CO2 zmieniają strukturę kolagenu poprawiajać jakość. Różne formy są wstrzykiwane w skóre, aby zastąpić uszkodzony kolagen i odwrócić wyżej wspomniany proces starzenia. 

TYPY KOLAGENU

  • TYP I -ok 80-85% występuje w skórze właściwej i odpowiada za jej wytrzymałść na rozciąganie. Jego ilość zmiejsza się w skóze starzejącej pod wpływem światła. Jeżeli chodzi o starzenie to jest on najważniejszym typem.  
Dobrym zabiegiem na starzenie jest dermabrazja.

  • TYP III- Zajmuje drugie miejsce patrząc jaki typ jes najważniejszy. W skórze właściwej zajmuje 10-15%. Tworzy mniejsze wiązki niż typ I, pozwalając na zwiększone odkształcenie skóry. Nazywany inaczej "kolagen płodowym"-przeważa w życiu płodowym wokół naczyń krwionośnych.

  • TYP IV- Formuję strukturalną sieć kolagenową w strefie błony podstawnej.

  • TYP V- Rozproszony w skórze właściwej 4-5%

  • TYP VII- Tworzy włókna kotwiczące w połąceniach skórno-naskórkowym.

  • TYP XVII- Występuje w hemidesmosomach czyli połączeniach komórkowym w skórze odgrywa ważna rolę strukturalną.

Znaczenie tych kolagenów i innych białek straje się jasne bardziej w chorobach genetycznych lub nabytych kiedy nasz organizm zaczyna się bronic te struktury.


ELASTYNA

Włókna nadające sprężystość i elastyczność. Białko w tkance łącznej otoczona mikrofibrynami, stanowi 2/3 masy suchej skóry. Do prawidłowego funkcjonowania elastyny potrzebne jest: 

*odpowiadające na elastyczność:
  • prolina
  • glicyna
*odpowiadające za stabilność:
  • alanina
  • lizyna

Kolagen, kwas hialuronowy oraz elatyna tworzą wymienną strukturę, która wraz z wiekiem ulega starzeniu. Aby zachować młodą skórę należy uzupełniać te składniki.

Lizosomy- stanowią działanie ochronne elastyny. Ich poziom rośnie i gromadzą się na włónach kolagenowych, które były wystawione na słońcu. Hamują działanie włókirn proteolityczych, które uszkadzają włókna. Uszkodzenie włókien elastynowych prowadzi do obniżenia elatyczności.

Dojrzałe włókna elastynowe zawierają szereg proteoglikanów (zapewniają wytrzymałość i elastyczność, regulują migrację komórek itp.) Przy znacznych poziomach ekspozycji na slońcu elastyna się rozkłada i skóra się starzeje.

Defekty i uszkodzenia prowadzą do zmarszczek . Wadliwe włókna mogą wywołać wiele dermatologicznych chorób!






Dziękuję za uwagę! Mam nadzieję, że rozjaśniło Wam też budowę skóry i jej ważność w naszym organiźmie. 

Zapamiętać! Żeby wyglądać pięknie na zewnątrz trzeba zadbać o wnętrze. Na pewno słodkości oraz przetworze jedzenie z dużą zawartością soli(biała śmierć) nie pomagają w dbaniu. 

Dobrze jest sobie robić masaż np wałeczkiem do masowania, dzięki niemu pobudzimy włókna lub wykonywać facefitness, o którym też Wam niedługo powiem. Pic duzo wody! 





Bibliografia: 
1.1.Dermatologia estetyczna- Leslie Baumann

2.Kosmetologia i farmakologia skóry- Marie Claude Martini
3.Dermatologia- Danuta Nowicka
4

Komentarze

Popularne posty