OPALANIE NATURALNE CZY SOLARIUM?

Hejka!

   Dzisiaj chcę napisać o opalaniu, jak to z nim jest. Poczytałam trochę książek, na wykładach podsłuchałam i wyszedł nowy post.
Każdy zapewne słyszał od rodziny, znajomych czy nawet z mediów społecznościowych, że opalanie jest szkodliwe dla skóry, może spowodować różne choroby.
"Tak naprawdę, niech każdy sobie mówi co chce, ja wiem jak się opalać i żaden nowotwór mnie nie dotyczy"
Tak pewnie mówi, większość z Was, podświadomie. Niestety trzeba przyznać, że coraz więcej ludzi z tą chorobą ma doczynienia. Więc spróbuj ochronić skórę, żeby faktycznie Ciebie nie dotyczyła.


  Znalezione obrazy dla zapytania: oparzenia słoneczne

Promieniowania dzielą się na 3 rodzaje:

  • UVA -->  solaria
  • UVB --> slonce
  • UVC -->atomosfera

Zacznijmy od PROMIENIOWANIA UVA

Jest to promieniowanie o najdłuższej fali, czyli wnika najgłębiej w warstwy skóry (Dociera do dolnych partii skóry właściwej). To promieniowanie uszkadza nasze włókna kolagenowe i elastynowe oraz na skutek UVA pojawia się problem ze zwiększającą się "produkcją" cząsteczek tzw. wolne rodniki. To one powodują szybsze uszkodzenie skóry, a co za tym idzie, pojawienie się zmarszczek. 

Wyżej wspomniana fala powoduje wytwarzania pigmentów w melanocytach (komórki barwnikowe) powodując opaleniznę wczesną. Ten rodzaj jest nietrwały, dlatego w krótkim czasie znika. Promieniowanie UVA jest wykorzytywane w solariach bo jako jedyne  z trzech ma zdolność przenikania przez szkło. 

Działanie UVA:
  1. Uszkodzenie elastyny i kolagenu, czyli utrata napięnia i elatyczności
  2. powstawanie nowych  przebarwień oraz wzmocnienie starych
  3. wyszuszenie i łuszczenie naskórka (nie  jest to dobrego dla naszej skóry)
  4. Zwiększona podatność skóry na alergie
  5. Zwiększona podatność na nowotwory (czerniak złośliwy)
TANOREKSJA- nałogowe korzystanie z solarium. Na ok 1000 osób, 200 osobom okazuje się, że wykryto nowotwór w ciągu roku. Można leczyć to psychoterapią oraz metodami relaksacyjnymi.


PRZED ROZPOCZĘCIEM OPALANIA ZALECA SIĘ;
  1. usunąć makijaż
  2. zdjąć biżuterię
  3. zabezpieczyć oczy okularami przeznaczonymi do stosowania w solarium (zamknięcie ich nie powoduje ochrony!) Skóra tam jest bardzo cienka więc przepuszacza większść promieniowania)
  4. Zakryć znamiona
  5. Używać kosmetyków wyłącznie przeznaczonych do solarium
  6. nie opalać się dłużej niż 10 min podczas jednej sesji.

Tak wygląda skóra kobiety po 14 latach opalania w solarium (NIEODWRACALNE ZMIANY!)

Jakie są zmiany po korzystaniu kilka lat z solarium..


PROMIENIOWANIE UVB

Fale wnikają w naskórek, ale nie dostają się do skóry właściwej. UVB niszczy komórki powodując szybsze pojawienie się zmian przednowotworowych.
Powoduje rumień wywołany rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz uszkodzenie keratynocytów (komórek naskórka). Czyli po prostu następuje poparzenie skóry.

Proces ten pobudza melanogenezę, w wyniku czego powstaje opalenizna właściwa , która utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni. Na "+" promieniowanie to powoduje syntezę wit. D3 ( ale wiadomo co za dużo to nie zdrowo)

Ciekawostka

"Uważa się, że 80% starzenia się twarzy można przypisać ekspozycji na słońcu"
-Dermatologia estetyczna

Działanie UVB:

  1. Powstanie zmarszczek
  2. Powstawanie przebarwien 
  3. Zwiększona podatność na nowotwory
  4. Ciekawostka "u dzieci z tendecją do piegowacenia się powstało 30-40% mniej piegów, gdyż codziennie były smarowane kremem z filtem SPF30 w porównaniu do dzieci, które takiej ochrony nie miały" - Journal of the American Medical Association
  5. Odwodnienie

PROMIENIOWANIE UVC

Najkrótsze fale, które powinny być wchłaniane prez warstwę ozonową i nie powinny przedostać się sie powierzchni Ziemi. Słowo kluczowe " nie powinno" Jednak niestety przedostają się. Promieniowanie UVC jest  w całości pochłonięte przez naskórek.

Silne działania rumieniotwórze oraz bakteriobójcze.


Każde z trzech promieniowań ma niekorzysty wpływ na naszą skórę. Szybciej się starzeje, a przy tym tracimy na zdrowiu, bo mogą się pojawić różnego rodzaju nowotwory. Tracimy jędrność i elastyczność. Pojawiają się brzydkie plamy, które potem cieżko zniwelować. 

Dlatego ważne jest używanie cały rok filtru! Gdyż nawet jak nie świeci słońce nasza skóra jest narażona na promieniowanie! 

Znalezione obrazy dla zapytania: promieniowania UVA UVB UVC



Znalezione obrazy dla zapytania: promieniowania UVA UVB UVC




Mam nadzieję, że podoba Wam się artykuł :)
Do zobaczenia!








Bibliografia

  1. Dermatologia estetyczna-leslie baumann
  2. http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf
  3. WSZ w Gdańsku


Komentarze

Popularne posty