CERA TŁUSTA- CZYLI NAJPÓŹNIEJ STARZEJĄCA SIĘ CERA!
Prawidłowym funkcjonowaniem naszej skóry jest odpowiedzialny płaszcz hydro-lipidowy.Składa się z wody wydzielanej przez gruczoły łojowe oraz substancji tłuszczowych gruczołów łojowych.
Zdarza się często, że wspomniane wyżej gruczoły pracują intesntywniej niż powinny, powodując zwiększoną ilość tłuszczu. W konsekwencji skóra jest pokryta dużą ilośćią sebum( czyli łoju).
Skóra pokryta nadmierną ilością łoju nazywana jest tłustą Cera ta może mieć swoją bardziej zaawansowaną stronę i przejść aż do cery trądzikowej (tutaj będzie link, jak pojawi się cera trądzikowa)
Przez wydoobywające się mieszaniny z gruczołów łojowych, widoczne stają się zaskórniki co powoduje nieestetyczny wygląd. Tłuszcz utrudnia wyparowywanie wody więc zazwyczaj skóra ta nie ma problemu z odwodnieniem. Dlatego, że nie paruje ma swoją stronę na plus, poźniej się starzeje, zmarszczki nie wychodzą za szybko!!
Cera tłusta błyszczy się praktycznie cały czas. Również po demakijażu (tak możesz sobie sprawdzić w domu czy po demakijażu niezależnie czy mleczkiem czy płynem skóra się świeci.) Krem tłusty/ natłuszczający powoduje dyskomfort.
CHARAKTERYSTYKA
Ten typ cery charateryzuje się grubą/tłustą skórą o tłustym połysku i dużych porach. Jest ziemista czyli ma szarawe zabarwienie oraz mnej wrażliwa na czynniki zewnętrzne (mróz, wiatr, alkohol). Wyjątek to słońce, po którym jest wzmożony łojotok. Jak wspomniane wyżej dzięki wartstwie tłuszczowej ma lepsze uwodnienie niż np cera sucha. Występują zaskórniki i/lub są widoczne ujścia gruczołów łojowych(pory) przez co wydaje się mniej estetyczna. Ta skóra a słabcsze ukrwienie.
PIELĘGNACJA
Na pierwszy rzut oka, pięlegnacja może się wydawać trudna, bo jak pozbyć się zaskorników i błyszczenia (to co nam najbardziej przeszkadza tutaj)... Musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach :
1.Demakijaż przed snem!
Dziewczyny nie ukrywajcie ile razy zdarzyło Wam się zasnać po np imprezie czy jakimś męczącym dniu, że padacie na twarz do łóżka z makijażem z nastawieniem, że zmyjecie go zaraz rano po przebudzeniu?
Niezmyty makijaż powoduje, że przez te noc własnie zaskórników pojawi się więcej.
2. Raz w tygodniu peeling!
Peeling ziarnisty raz w tygodniu, maksymalnie dwa razy to wystrczająco. Nie róbcie tego częściej gdyż z problemu tłustej skóry będziecie miały problem ze sucha. Nadmierne złuszczanie naskórka na pewno nie poprawia naszej kondycji cery lecz ją pogarsza. Mogą przyczynić się do odwodnienia i naruszyć wyżej wspomniany płaszcz lipidowy, uwrażliwić. Przez częste oczyszczanie możemy zadzialać też w drugą stronę i nasza cera może się szybciej przetłuszczać. Natłuszczenie, a nawilżenie to dwie inne rzeczy!
Kiedy występuje trądzik nie stosować peelingów ziarnistych, ponieważ są rozprowadzane bakterie.
3. preparaty regulujące gruczoły oraz nawilżenie
TONIZACJA: tonik łagodzący, tonik regulujący prace gruczołów łojowych (brak alkoholu w składzie spowoduje, ze skora się nie wysuszy :) )
KREMY: Nawilżające, matujące lub regulujące pracę gruczołów łojowych
DEMAKIJAŻ: żel, pianka, olejek+żel , emulsja
PEELING; kwasowe, ziarniste
4.Nie używać wody i mydła(ma w sobie alkohol) do codzienniej pięlegnacji tylko żele antybakteryjne do cery tłustej.
5.Latem kremy pielęgnacyjne z blokerami przeciwsłonecznymi
6.Raz w tygodniu maseczka oczyszczająca
7.W ciągu dnia na błyszczenie nie nakładać zaraz kolejnych wartw pudru tylko używać bibułki matujące.
8.Ograniczyć używki
9.Podkłady beztłuszczowe stosować.
JAKIE SKŁADNIKI AKTYWNE SĄ WAŻNE? TO WŁAŚNIE ONE:
- KWAS GLIKOLOWY-
W stężeniach do 15% kwas glikolowy ma bardzo efektywne działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające na powierzchową warstwę rogową naskórka, oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzanie aktywności fibroblastów
.
Wyższe stężenia (20%-35%) oprócz działania nawilżajacego i oczyszczajacego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchniowego peelingu
Wyższe stężenia (20%-35%) oprócz działania nawilżajacego i oczyszczajacego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchniowego peelingu
Wysokie steżenia (50%-70%) złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracje w skórze właściwej.
- KWAS SALICYLOWY-oczyszcza i zwęża ujścia gruczołów łojowych w skórze, zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków – skutecznie redukuje trądzik,reguluje odnowę komórkową skóry i działa złuszczająco na zgrubiałą warstwę rogową naskórka,zmniejsza posłoneczne i pozapalne przebarwienia oraz zmniejsza płytkie blizny potrądzikowe
P.S kobiety w ciązy oraz karmiące nie mogą używać kwasu salicylowego.
- GLINKA BIAŁA-Działa ściągająco i wygładzająco.Skutecznie zwęża pory i rewitalizuje skórę.Odświeża, matuje i rozjaśnia cerę.Doskonale oczyszcza i odżywia skórę.Skutecznie zapobiega zmarszczkom. Likwiduje martwe komórki i stymuluje regenerację tkanek.Usuwa toksyny z organizmu.
- GLINKA ZIELONA- oczyszczanie kóry oraz hamowanie rozwoju bakterii na jej powierzchni. Ponadto glinka zielona wykazuje właściwości kojące i dezynfekujące. właściwości ściągające
- ALOES- Wzmacnia barierę ochronną nakórka, dzięki cytokininom wspomaga procesy naprawcze, zapobiega przesuszaniu się skóry.
- MOCZNIK- poprawia działanie bariery ochronnej naszej skóry, nawilża naskórek i głębsze warstwy skóry właściwej. funkcja złuszczająca. Zmniejsza stany zapalne skóry oraz przyspiesza procesy gojenia się. Mocznik odżywia skórę i wprowadza inne ważne substacje wgłąb naszej skóry.
- OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO- Działa przeciwko trądzikowi, zmiejsza zapalenia łojotokowwe skóry,jego minimalne stężenie hamuje rozwoj bakterii (co jest bardzo ważne w cerze tłustej)
- WITAMINA B6- Przeciwdziała łojotokowi,odżywia, regenruje , działa przeciwzmarszczkowo .
ZABIEGI:
- Mikrodermabrazja (gdy nie ma wyprysków)
- sonoforeza
- peeling ziarnisty
- fale radiowe
- oczyszczanie manualne
- peeling kawitacyjny
- peeling chemiczny(AHA, BHA)
- terapia LED
- ultradźwięki
- Zabiegi z użyciem prądu, retinolu
- Mezoterapia bezigłowa, frakcyjna
- Peeling węglowy
- Oczyszczanie wodorowe
Mam nadzieję, że Wam się podoba takie omówinie cery tłutej.Dla dodatkowych informacji będzie temat na temat cery trądzikowej, która lubi się często łączyć z tłustą.
Komentarze
Prześlij komentarz